Часто між сусідами виникають конфлікти через те, що хтось зазіхає на чужу ділянку. Однак закон чітко регулює питання власності на землю і конфлікти через ділянки, які не оформлені належним чином.

Юристки Марина Шарапа та Олена Юрець у коментарі 24 Каналу розповіли, чи може хтось забрати неоформлену ділянку.

Так, за словами Олени Юрець, у разі відсутності документів, що підтверджують право на пай чи право власності на земельну ділянку, її використання вважається самовільним.

Саме тому, користуватись земельною ділянкою та вести на ній господарство можна виключно у випадках, якщо має для цього достатні правові підстави. Так, з 2016 року і донині за результатами реєстрації права на земельну ділянку видається витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Право власності на землю, скрін з YouTube
Право власності на землю, скрін з YouTube

Популярні новини зараз
Мобілізація їх не торкнеться: кого не призвуть у 2025 році Пенсіонерам кинуть подачку, якої не вистачить і на один похід у магазин: кому і скільки виплатять На 1,68 гривні менше: мешканцям багатоповерхівок встановлять знижений тариф на електроенергію Розмір пенсії збільшиться на 50%: кому ПФУ перерахує виплати
Показати ще

Разом з тим, якщо громадяни добросовісно, відкрито і безперервно протягом 15 років користувалися певною земельною ділянкою, але наразі не мають документів, що засвідчують наявність у них прав на неї, то вони можуть її безоплатно приватизувати.

В той же час, Марина Шарапа нагадує, що сертифікат на земельну частку (пай) не є підтвердженням права власності на саму ділянку й не встановлює її меж.

За словами юристки, наприкінці 2024 року власникам сертифікатів на земельні паї продовжили термін для оформлення права власності до 1 січня 2028 року. Якщо власник або його спадкоємець не оформить право на землю до цієї дати, це буде розцінюватися як відмова від отримання земельної ділянки.

Сварки між сусідами через землю, скрін з YouTube
Сварки між сусідами через землю, скрін з YouTube

Оформлення права власності передбачає виділення земельної ділянки в натурі та заміну сертифіката на витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Марина Шарапа зазначає, що це правило передбачене статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Нагадаємо, зміни дісталися до поросят: необхідно спитати паспорт перед тим, як заколоти.

Раніше ми повыдомляли про те, що безробітним українцям дозволили "сидіти на шиї" у держави, навіть виплати збільшили.

Також пордал Знай.ua писав, як виростити мандаринове дерево з кісточки: 9 кроків до безкоштовних цитрусових на підвіконні.