При частому вживанні в їжу вона здатна замінити безліч продуктів і заповнити потребу організму в корисних речовинах.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЯкщо у вас є можливість з'їдати по одному або два плоди кілька разів на тиждень, то можна значно поліпшити стан здоров'я, зміцнити імунну систему й омолодити організм. У Греції її ще називають "фініковою сливою" та "їжею Богів".
Багатий склад хурми надає дію, що тонізує м'язи, підвищує працездатність і при цьому заспокоює нервову систему. Шматочок плоду, з'їдений перед прийманням їжі, підвищує апетит і покращує процес травлення.
- вітаміни А, С, групи В (навіть більше, ніж у цитрусових);
- рослинна клітковина (більше ніж в яблуках);
- мідь;
- йод;
- магній;
- натрій;
- бета-каротин;
- залізо;
- калій-фосфор;
- кальцій;
- органічні кислоти;
- таніни та катехіни.
Проте надмірне споживання хурми може спровокувати сильний стрибок цукру в крові. Вона також негативно впливає на обмінні процеси в організмі. Плід містить таніни, які можуть бути небезпечними для людей, що мають виразку шлунка, та людей з проблемами нирок, бо хурма має сечогінний ефект.
Заборонено перекушувати хурмою, навіть очищеної від шкірки, якщо до цього не було ніякого приймання їжі. На порожній шлунок ягода буде впливати як сильний подразник.
Нагадаємо, ми писали, чому не варто викидати бананову шкірку: допоможе з побутовими проблемами та у догляді за шкірою.
Як повідомляв "Знай.ua" які українці з пенсією чорнобильця можуть отримати додаткові відсотки: категорія та розмір надбавки.
Також "Знай.ua" інформував, без хімії та додаткових витрат: як позбутися плісняви в квартирі підручними засобами