Нещодавно Польща підвищила зарплати своїм медикам до рівня німецьких (в перерахунку – 200-300 тис. грн на місяць) і запропонувала українським лікарям переїжджати до них і починати роботу без процедури підтвердження диплома. Для роботи досить бути фахівцем у своїй сфері й вивчити мову.

Читайте Знай в Google News!

Зараз молодий лікар в Україні може заробляти менше санітарки, тому доводиться виживати на мінімалку і багато молодих спеціалістів тікають із країни або медицини відразу після навчання, передає Obozrevatel.

“Зі мною разом вчилася дуже розумна дівчинка. Професор сам її документи на інтернатуру подав, червоний диплом, дуже здібна. Але вона добре знала німецьку – на рівні С1. Отримала свою першу зарплату аспіранта в 18-й лікарні і відразу надіслала резюме до Німеччини. Підписала контракт і вже працює там. З нашої клініки лікар поїхав до Словаччини. Колега мого батька, який працював з ним на швидкій, теж поїхав”, – розповідає хірург однієї зі столичних приватних клінік Олександр Фарисей.

Лікарня, кадр з відео, зображення ілюстративне: YouTube
Лікарня, кадр з відео, зображення ілюстративне: YouTube

В Україні молодий лікар фактично опиняється перед вибором: або виживати за 6-7 тис. грн на місяць, або кидати професію, або шукати іншу роботу за кордоном. Є ще один варіант: працевлаштуватися в приватну клініку, але туди беруть далеко не всіх охочих.
Середня зарплата в охороні здоров’я, за даними Держстату, становить 10,7 тис. грн. Але сюди входять і високі на час пандемії зарплати лікарів швидкої, і ставки лікарів приватних клінік. Водночас державні лікарні через центр зайнятості шукають лікарів на зарплати близько 7 тис. грн
Бум міграції лікарів ще попереду
У Польщі аби заохотити українських лікарів працювати там пішли на безпрецедентні кроки. Зарплати підняли до рівня німецьких, а процес підтвердження диплома скасували.

“На фахівців зростатиме полювання. Медичний персонал буде затребуваний. І тут мова йде не про трудову міграцію, коли їдуть на заробітки і повертаються через три місяці. Лікарі їхатимуть із сім’ями і назавжди”, – говорить президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник

Попри привабливі умови, далеко не кожен лікар може назавжди виїхати на роботу в Польщу, Чехію чи Німеччину, навіть якщо в Польщі не потрібно підтверджувати диплом, медичний персонал зобов’язаний знати мову.
З України до Польщі збираються переїхати близько 2 тисяч лікарів і 3 тисяч медсестер і санітарок, пише польське видання Rzeczpospolita з посиланням на агентства з працевлаштування. І це за умов, що вже зараз в Україні не вистачає близько 24,7 тис. медиків.
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов упевнений, що ситуація може стати катастрофічною.

“Якщо ми це не врахуємо – я звертаюся до народних депутатів – ми просто можемо одного дня залишитися без медичних працівників. Польща скасувала нострифікацію диплома. Тобто диплом нашого медичного ВНЗ не потрібно підтверджувати. Будь-який лікар може зі своїм дипломом виїхати до Польщі на зарплату в рази, десятки разів більшу. Ми не можемо не звертати уваги на це. Якщо вони поїдуть, буде катастрофа”, – сказав Степанов під час брифінгу 5 грудня.